Byrokracia v slovenských SAD

Autor: Martin Tokár | 10.2.2008 o 18:27 | Karma článku: 8,13 | Prečítané:  2408x

Nedávno som po dlhej dobe cestoval do nášho hlavného mesta autobusom. Cestou z Banskej Bystrice som bol milo prekvapený úrovňou cestovania. Autobus bol nový, vodič pôsobil milo cestovné za primeranú cenu, všetko v poriadku. ALE...

V tomto autobuse vám preukážka študenta platí, v iných autobusoch z tej istej spoloenosti už nie.V tomto autobuse vám preukážka študenta platí, v iných autobusoch z tej istej spoloenosti už nie.bb.imhd.sk

Cestou z Bratislavy sme nastúpili s kamarátom do autobusu zvolenskej SAD, ktorý jazdí na linke České Budějovice- Bratislava - Banská Bystrica. Keďže zvolenská SAD prevádzkuje mestskú hromadnú dopravu v Banskej Bystrici, rozhodli sme sa že pôjdeme týmto spojom.

„Pôjdeme týmto tu mi bude určite platiť moja preukážka študenta“ poznamenal kamarát. Pri platení lístka som sa preukázal preukazom ISIC, žiadny problém. Platil môj kamarát ukazuje preukážku ... „To čo máte za preukážku? Také u nás neplatí, ja si poznám moje preukážky“ logicky sme sa spýtali že prečo neplatí, keďže jeho preukážka bola vydaná tou istou spoločnosťou, ktorej patril autobus , teda SAD Zvolen. Spomínaná preukážka akceptovali ako preukaz študenta vo všetkých SAD na Slovensku, ktorými som doposiaľ cestoval.

Zhrnieme si to: Zvolenská SAD prevádzkuje MHD v Banskej Bystrici, vydá vám preukaz študenta. Tento preukaz platí na celom Slovensku, akceptujú ho iní prepravcovia ale v autobusoch ZV SAD ktoré jazdia mimo Banskej Bystrici neplatia... Byrokracia ako vyšitá.

Na celom Slovensku ste študent ale keď cestujete zvolenskou SAD študentom už viac nie ste. Vidíte v tom logiku? Ja nie...

Väčšina dopravcov už pochopila že podmienky na vydanie preukazu sú u všetkých dopravcov rovnaké, tak si navzájom preukazy akceptujú. SAD Zvolen to zjavne ešte nepochopil.

 

Po zaplatení plnej sumy cestovného sedíme v autobuse a čakáme na odchod.

Zapnem si mp3 počúvam hudbu a autobus sa pomaly plní, plní už nie je miesto na sedenie, niektorí ľudia stoja. Zrazu začnú prichádzať ďalší ľudia, vypnem mp3. „Prosím pustite ma, toto miesto mám rezervované“ hovorí mladá študentka postaršiemu pánovi. Začudovane sa na ňu pozrie že predsa nebude stáť, sedadlo predsa nebolo nijako označené ako rezervované a už má aj nejaké tie rôčky za sebou !

Postarší pán uvoľní sedadlo a prediera sa k šoférovi. Chce od neho aby mu vrátil peniaze, s tým že on stáť nebude a pôjde iným autobusom. Vodič odmieta, pán sa vyhráža že zavolá policajtov pretože autobus je preplnený a ohrozuje sa tým bezpečnosť cestujúcich. Šofér si trvá na svojom... Nakoniec sa nájde pre pána miesto na sedenie. Situácia : Autobus preplnený, ľudia zo zaplatenými miestenkami stoja, aj keď niektorí cestujú už z Českých Budejovíc... Jednoducho museli stáť aj keď mali zaplatenú miestenku... Posúďte sami ale podľa mňa si mohol šofér dať aspoň námahu a označiť rezervované miesta.

Čerešnička na torte. V Nitre nastupovala, pravdepodobne študentka, ktorá si zakúpila lístok aj miestenku on-line. Ďalší problém. Vynervovaný šofér tvrdí: „ Keď ste si kúpili lístok online tak si ho musíte kúpiť ešte raz, ja o ničom takom neviem“ slečna sa ho opýtala že ako to bude s jej miestenkou... Šofér zakričí: „Vysvetlite prosím tejto slečne že ako to je s miestenkami v tomto autobuse, mne sa to už nechce opakovať“

Asi takto vyzerá cestovanie na Slovensku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Chorvátsky novinár pre SME: Nie som šťastný z futbalového úspechu

Tréner Zlatko Dalič premrhal možnosť zmeniť veci.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

A čo majú urobiť, aby boli dobrí Francúzi?

Národnosť sa neurčuje podľa DNA.


Už ste čítali?